O poradni


Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Fundacji „Dom Nadziei” oferuje pomoc psychoterapeutyczną dla osób:
- z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych,
- z uzależnieniem od alkoholu,
- z uzależnieniami behawioralnymi
- dla osób eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi
- innego typu trudnościami natury emocjonalnej

Program szeroko rozumianej terapii uzależnień ma na celu zwiększenie dostępności do specjalistycznej pomocy terapeutycznej dla tych osób  oraz ich rodzin. W razie potrzeby terapeuci kierują na konsultacje psychiatryczne lub do ośrodków leczenia uzależnień. Udzielają aktualnej informacji o dostępnych formach leczenia.

Oferta bezpłatna:
- indywidualne konsultacje dla osób dotkniętych problemem narkomanii, alkoholizmu oraz ich rodzin, diagnoza uzależnienia, poradnictwo 

Wymagana rejestracja telefoniczna:
tel. 32 286 06 23 lub 32 387 15 87


- grupa wsparcia dla osób uzależnionych lub eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi o charakterze motywującym 
W każdą środę o godz. 17:00 – wstęp wolny

Oferta płatna:
- indywidualna psychoterapia
- konsultacje psychologiczne
- systemowa terapia rodzin i par

Dbamy o to, aby nasza pomoc była profesjonalna oraz rzetelna.
W poradni przyjmują: specjaliści i instruktorzy terapii uzależnień, psycholog


Kontakt

Magdalena Preidl – Sadłowska – Psycholog Kliniczny, Specjalista Terapii Uzależnień –Kierownik Poradni- odpowiada na najczęściej zadawane pytania:

- Komu udzielamy pomocy i z jakiego zakresu?

Do poradni mogą się zgłosić wszystkie osoby, które zmagają się z problemem uzależnienia własnego albo z problemem uzależnienia kogoś z bliskich osób. Przyjmujemy też do konsultacji osoby, które nie koniecznie mają problem z uzależnieniem własnym, ale różnego rodzaju trudnościami natury emocjonalnej. Zawsze można porozmawiać i ewentualnie przekierować do dalszej pomocy w innej placówce.
Rodzice zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci, jak również rodzice czy opiekunowie, których dziecko leczy się w jakimkolwiek ośrodku, też mogą przyjść skorzystać z pomocy.
Mogą też być spotkania rodzinne, bo często jest tak, że rodzice zmagają się z dużym poczuciem winy związanym z tym, że dziecko jest w ośrodku, albo też nie potrafią sobie sami poradzić z tą sytuacją. Często występują mechanizmy współuzależnienia, które przeszkadzają zarówno w doprowadzeniu do leczenia osoby uzależnionej jak również w procesie leczenia uzależnień dlatego warto skorzystać z pomocy w poradni.

- Do poradni mogą się zgłosić osoby w każdym wieku?

Tak, nie ma ograniczenia wiekowego. Warto jednak podkreślić, że jeśli jest to osoba niepełnoletnia, żeby przynajmniej jedno spotkanie odbyło się w obecności rodzica czy opiekuna prawnego. Musi być zgoda opiekuna, mimo iż osoba niepełnoletnia może sama przyjść na konsultację.

- Czy osoby uzależnione tylko od alkoholu też mogą się leczyć w naszej poradni?

Tak z tym, że nie mamy programu leczenia alkoholowego, ale jest możliwość prowadzenia terapii indywidualnej na wcześniej ustalonych warunkach.

- Co to jest grupa wsparcia dla osób uzależnionych lub eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi i kto może korzystać z takiej formy pomocy ?

Służy osobom, które albo zmagają się z motywacją do podjęcia leczenia, eksperymentują z narkotykami, ewentualnie są po odstawieniu narkotyków i podejmują się terapii indywidualnej, ale jest im potrzebne wsparcie, żeby dawać sobie radę z różnymi problemami z którymi się zmagają. Zgłaszają się też osoby, które oczekują na miejsce w ośrodku, albo z różnych powodów przerwały terapię w ośrodku leczenia uzależnień, ale nadal chcą kontynuować terapię. Jest to grupa o charakterze otwartym, każdy może tu przyjść terapeuta zawsze czeka. Niezależnie ile osób się zgłasza zawsze można uzyskać pomoc.

- Co oznacza, że to jest grupa o charakterze otwartym ?

Charakter otwarty grupy wsparcia oznacza, że w każdym momencie mogą dołączyć do niej nowi członkowie. Uczestniczą w niej osoby, które łączą podobne problemy i trudności.
Grupę prowadzi terapeuta uzależnień. Udział w grupie wsparcia polega na dzieleniu się własnymi doświadczeniami z innymi jej członkami, słuchaniu, nawiązywaniu kontaktu, dzieleniu się pożytecznymi informacjami, udzielaniu sobie wzajemnie wsparcia emocjonalnego.
Aktywne uczestnictwo w grupie wsparcia pomaga w pracy nad sobą, w osobistym rozwoju, a także w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.    

- Jakie są objawy odstawienia poszczególnych używek, narkotyków, dopalaczy, alkoholu, marihuany, czasem młodzi ludzie próbują sami rzucić narkotyki, palenie, picie i to nie wychodzi?

Zdarza się, że przychodzi młody człowiek do poradni i mówi jasno, że próbował kilka razy odstawić, ale po trzech dniach wraca do narkotyku i nie jest w stanie utrzymać tej abstynencji dłużej niż trzy dni, a stan się ciągnie od trzech lat. Więc można powiedzieć, że przez większość tygodnia jest w ciągu i nie daje sobie rady. To, co się dzieje, kiedy próbuje odstawić narkotyki, to przede wszystkim nasilona nerwowość, agresja, trudności z koncentracją uwagi, trudności w relacjach, bardzo łatwo dochodzi do kłótni różnego typu.
Może być wiele objawów specyficznych dla poszczególnych narkotyków np. po amfetaminie nadmiar łaknienia tzw. wilczy apetyt, epizody objadania się, bo organizm jest po prostu wygłodzony, jeżeli ktoś przez kilka dni nie jadł tylko był na narkotykach
U osób uzależnionych od alkoholu jest to kołatanie serca, drżenie rąk, zimne poty, u osób starszych występuje – klasyczne objawy odstawienne – majaczenie, urojenia, halucynacje
 
- Uzależnienia behawioralne, jakie są rodzaje – jak rozpoznać czy ktoś jest uzależniony od komputera, hazardu, telefonu itp.

Kryteria rozpoznawania są takie same, jak od substancji psychoaktywnych, ponieważ jest utrata kontroli nad danym zachowaniem, poszukiwanie coraz większej stymulacji, czyli np. hazardzista przegrywa coraz więcej, – czyli zmiana tolerancji na substancję to samo występuje w uzależnieniach behawioralnych, czyli np. coraz większe stawki szukanie coraz silniejszych bodźców. Często jest też tak, że to się rozszerza na kolejne zakresy, bo ktoś mógł zacząć od wrzucenia żetonu do automatu później poszedł już do kasyna, później bierze pożyczki niekontrolowane. Więc to jest taka spirala nakręcająca się. Kolejnym z objawów, który jest też wspólny do uzależnień od substancji to jest koncentracja życia na danej czynności. Jeżeli ktoś się budzi i od razu myśli o tym, że ma potrzebę pójścia do kasyna, albo zagrania, albo pójścia na zakupy - a to się niestety często kobietom zdarza – to już jest sygnał, że coś jest nie tak.
To też jest sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami. W momencie, kiedy czuje jakiś lęk, smutek, jakieś inne nieprzyjemne emocje to poszukuje odreagowania poprzez daną czynność zamiast się z tym zmierzyć.
Zaniedbywanie innych zainteresowań, zaniedbywanie rodziny, zaniedbywanie pracy, zaniedbywanie zainteresowań poza pracą i skupianie się tylko i wyłącznie na tej czynności.
W uzależnieniach behawioralnych mogą występować zespoły abstynencyjne: nadmierny niepokój, pobudzenie, agresja, jeśli ktoś nie może wykonać danej czynności, którą pragnie wykonać np. pójść zagrać i jak nie ma takiej możliwości to potrafi być nieznośny dla całej rodziny. Więc te objawy są dokładnie te same jak w uzależnieniach od substancji.

- Czy często zgłaszają się pacjenci uzależnieni od "pokera online"?

Oczywiście, że się zgłaszają tylko do tych osób jest ciężko dotrzeć. Dopóki na jaw nie wyjdą wszystkie długi, jakie się narobiło, nie wyjdą problemy, że już się zaczyna taka spirala zadłużenia to ta osoba nawet nie ma świadomości, że ma problem. Do tego momentu to jest fajna zabawa. Gorzej jak już rodzina widzi, że już nie mają, za co żyć, komornicy ścigają a ktoś dalej sobie gra.
Oprócz pokera tego internetowego są różne gry komputerowe, w których są mikropłatności i np. ktoś może nie mieć świadomości, że za jakiś gadżet do gry trzeba w końcu zapłacić i to też jest często płatność sms, kartą kredytową, automatyczne naliczanie płatności i potrafią przyjść kilkutysięczne albo i większe rachunki za gadżety do gier, które załóżmy są bezpłatne w sieci. Te osoby nie zwracają uwagi, bo najważniejszy jest cel – wygrać albo mieć tą adrenalinę to pobudzenie, które jest zamiennikiem substancji psychoaktywnych.

- A uzależnienie bez angażowania środków finansowych?

Oczywiście, że są osoby, które grają w gry, które nie są płatne, ale grają dla samej przyjemności grania, i te gry też mają mechanizmy uzależniające np. w jakiejś grze jest przewidziana kampania np. w środku nocy i jeżeli się ta osobo do tego nie zgłosi to traci powiedzmy relacje w tej grze. Oczywiście to są fikcyjne relacje, ale na tamten moment dla tej osoby bardzo ważne i to są takie czynniki uzależniające i zobowiązujące. To się też odbija na relacjach rodzinnych, kiedy ktoś w domu cały czas spędza przy komputerze, albo zarywa noce żeby spędzać czas przy komputerze to to już jest sygnał, że zaniedbuje inne aktywności, że potrzebuje coraz więcej. Ciężko z tym walczyć, konflikty mogą być na tle stawiania granic, dziecko chce w nocy grać a rodzice chcą w nocy spać. Zabraniają mu grać, a dziecko i tak gra, więc dla niego ważniejsza jest gra niż zaufanie rodziców niż bycie wyspanym i w tym momencie już widzimy zmianę priorytetów.

- Czyli osoby uzależnione behawioralnie też mogą się leczyć w naszej poradni?

Tak. Możemy z takimi osobami pracować w poradni i praca głównie polega na analizie tego, co właściwie daje ten wirtualny świat, co daje ta adrenalina, co zastępuje, w których obszarach są deficyty, które są zaspokajane właśnie przez ten przyjemny sposób spędzania czasu.

- Od czego możemy się uzależniać?

Można się w zasadzie uzależnić od wszystkiego, co daje przyjemność, jako sposób na odreagowanie, więc to może być też to, co daje też zaspokojenie to może też być pornografia, to mogą być zakupy, które same w sobie są przyjemne, to może być hazard, korzystanie z komórki, korzystanie z Facebooka, siłowni, nawet uzależnienie od sportów ekstremalnych, że komuś się odbierze jeżdżenia na motorze i będzie nieznośny dla wszystkich bliskich, bo mu nie wolno tego robić. Więc wszystko to, co nam pozwala zapomnieć o trudnych przeżywanych emocjach a skupieniu się tylko na przyjemności.


Każdy z nas codziennie pokonuje własne słabości.
Są jednak momenty w życiu w których przestajemy sobie radzić sami.
To mogą spowodować trudne okoliczności, traumatyczne przeżycia lub inne problemy.


Jesteś rodzicem i podejrzewasz, że twoje dziecko bierze narkotyki – nie wiesz co robić.
Ktoś z twoich bliskich nadużywa alkoholu, narkotyków chcesz pomóc nie wiesz jak.
Chcesz zerwać ze swoim nałogiem. Jesteś uzależniony od telefonu, gier, hazardu, zakupów nie wiesz jak z tym skończyć.
Utrzymujesz abstynencję, ale potrzebujesz wsparcia.
Jesteś w dołku, ogarnia cię bezsilność i zniechęcenie.


Pomożemy ci znaleźć w sobie motywację i siłę, abyś mógł zmierzyć się ze swoimi problemami i zawalczyć o swoje szczęście.
Umów się na konsultację w Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Fundacji „Dom Nadziei”
Zadzwoń tel. 32 286 06 23 wew.21 lub 32 387 15 87
pełne dane kontaktowe


Jeśli chcesz możesz nas wesprzeć 1% swojego podatku - jak ? sprawdź tutaj - bezpłatny program, info i druki do pobrania.